The Pro-Turn 148 is built for demanding commercial applications where consistency and durability matter. The exclusive CBT system keeps belt tension constant for reliable blade tip speed, while the 7-gauge X-Factor II deck delivers industrial-strength performance day after day.
Gravely ZT X 42" Zero-Turn Mower
$8,999.00
Husqvarna Z146 46" Zero Turn Mower
Original price was: $8,999.00.$7,774.80Current price is: $7,774.80.Gravely PRO-TURN 100 148″ Zero-Turn Mower
$17,799.00
The Pro-Turn 148 is built for the long haul. Hour after hour, acre after acre, you’ll appreciate its comfort as much as its consistent cutting results. The 48″ X-Factor II deck and ZT-3400 transaxles handle demanding commercial work.
Features
Additional information
| Weight | 6977517461 kg |
|---|---|
| Dimensions | 199 × 157 × 122 cm |
| Cutting Height Range | 25-127 mm |
| Cutting Positions | 17 |
| Deck Material | Fabricated Steel |
| Engine Size (cc) | 726 cc |
| Engine Power (HP) | |
| Ground speed | 16 km/h |
| Performance Level | Commercial |
| Warranty (Commercial) | 1000 hours, 5 years |










