The Gravely ZT XL 60″ is built for property owners who demand maximum productivity. The 60″ fabricated deck and 24 HP Kawasaki FR730V V-Twin engine handle extensive acreage while comfort features keep you going all day.
Bobcat ZT2000 42" Zero Turn Mower
Original price was: $10,780.00.$9,990.00Current price is: $9,990.00.
Husqvarna Z146 46" Zero Turn Mower
Original price was: $7,999.00.$5,970.00Current price is: $5,970.00.Gravely ZT XL 60″ Zero-Turn Mower
$12,999.00
The ZT XL 60″ is the largest in the residential ZT XL range, built for property owners with serious acreage. The 60″ fabricated deck and 24 HP Kawasaki V-Twin cover maximum ground with professional results.
Features
Additional information
| Weight | 6977517461 kg |
|---|---|
| Dimensions | 189 × 188 × 119 cm |
| Cutting Height Range | 38-114 mm |
| Cutting Positions | 13 |
| Deck Material | Fabricated Steel |
| Engine Size (cc) | 726 cc |
| Engine Power (HP) | |
| Ground speed | 11.2 km/h |
| Performance Level | Residential |
| Warranty (Domestic) | 4 years, 400 hours |










