The Gravely ZT HD 60″ delivers maximum residential cutting capacity with commercial-grade durability. The 24 HP Kawasaki FR730V drives a 60″ X-Factor 3 deck redesigned for better grass dispersion. Commercial ZT-3100 transaxles and welded tubular frame provide the integrity to handle big properties season after season.
Gravely ZT X 48" Zero-Turn Mower
Original price was: $9,899.00.$7,999.00Current price is: $7,999.00.
Husqvarna Z146 46" Zero Turn Mower
Original price was: $8,999.00.$7,774.80Current price is: $7,774.80.Gravely ZT HD 60″ Zero-Turn Mower
$14,999.00
The ZT HD 60″ is the flagship residential model with maximum cutting width and 24 HP Kawasaki power. The 60″ X-Factor 3 deck covers serious ground while commercial-grade components deliver lasting durability.
Features
Additional information
| Weight | 6977517461 kg |
|---|---|
| Dimensions | 201 × 190 × 119 cm |
| Cutting Height Range | 38-127 mm |
| Cutting Positions | 15 |
| Deck Material | Fabricated Steel |
| Engine Size (cc) | 726 cc |
| Engine Power (HP) | |
| Ground speed | 12.8 km/h |
| Performance Level | Residential |
| Warranty (Domestic) | 4 years, 500 hours |








