The Gravely ZT HD 44″ was built to commercial standards for power and durability. The redesigned X-Factor 3 deck delivers better grass dispersion while ZT-3100 transaxles provide the torque and reliability you’d expect from a commercial machine. The only thing that makes it a residential mower is its address.
Bobcat ZT6000 52" Zero Turn Mower
$24,200.00
Husqvarna Z146 46" Zero Turn Mower
Original price was: $8,999.00.$7,774.80Current price is: $7,774.80.Gravely ZT HD 44″ Zero-Turn Mower
$13,799.00
The ZT HD 44″ brings commercial-grade construction to residential mowing. With the redesigned X-Factor 3 deck, ZT-3100 transaxles and 15 cutting positions, it delivers professional results on home properties.
Features
Additional information
| Weight | 6977517461 kg |
|---|---|
| Dimensions | 201 × 149 × 119 cm |
| Cutting Height Range | 38-127 mm |
| Cutting Positions | 15 |
| Deck Material | Fabricated Steel |
| Engine Size (cc) | 726 cc |
| Engine Power (HP) | |
| Ground speed | 12.8 km/h |
| Performance Level | Residential |
| Warranty (Domestic) | 4 years, 500 hours |










