The EGO POWER+ 55 cm Super Composite Deck Mower with Select Cut delivers powerful 13.6 Nm torque with adjustable blade speeds up to 3,200 RPM for precision cutting. The durable impact-resistant composite deck resists dents, rust and corrosion while staying lightweight, backed by 10-year residential warranty. Precision Mulch Control lets you micro-adjust from full bagging to full mulching across five settings for optimal clipping management. The Select Cut Multi-Blade System features included High-Lift Bagging Blade set with optional High-Performance Mulching Blade set (sold separately). LED controls select ECO, Normal or Turbo blade speeds plus headlight operation. Touch Drive self-propelled technology, eight cutting heights and aluminium handlebar construction complete the package. Includes 12.0Ah battery, turbo charger and side discharge chute.
Ego LM2237E-SP Self-Propelled Mower Kit
$1,799.00
55 cm Super Composite Deck Mower with Select Cut delivering 13.6 Nm torque and adjustable blade speeds up to 3,200 RPM. Precision Mulch Control with five settings and 10-year deck warranty, includes 12.0Ah battery and turbo charger.Features
- 13.6 Nm torque with adjustable speeds up to 3,200 RPM
- Super Composite deck with 10-year warranty
- Precision Mulch Control with five settings
- Includes 12.0Ah battery and turbo charger
/cg_accordion]
Additional information
| Weight | 31.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 160.1 × 59.6 × 115.5 cm |
| Power Type | |
| Performance Level | Residential |
| Battery Voltage | 56 V |
| Battery Platform | Ego 56 V |
| Includes | 12.0Ah Battery, Turbo Charger |
| Product Type | Kit |
| Warranty (Commercial) | 1 year |
| Warranty (Domestic) | 10 years (deck) / 5 years (tool) |






