The Gravely ZT X 52″ tops the ZT X lineup with maximum cutting width and upgraded engine power. The 52″ fabricated deck and 23 HP Kawasaki FR691V V-Twin make light work of larger properties while the commercial-style chassis delivers long-term durability.
Gravely ZT X 52″ Zero-Turn Mower
$10,399.00
The ZT X 52″ is the flagship of the ZT X range, combining a 52″ fabricated deck with a 23 HP Kawasaki V-Twin for maximum residential productivity. Built tough with commercial-style components for serious homeowners.
Features
Additional information
| Weight | 6977517461 kg |
|---|---|
| Dimensions | 189 × 169 × 117 cm |
| Cutting Height Range | 38-114 mm |
| Cutting Positions | 13 |
| Deck Material | Fabricated Steel |
| Engine Size (cc) | 726 cc |
| Engine Power (HP) | |
| Ground speed | 11.2 km/h |
| Performance Level | Residential |
| Warranty (Domestic) | 3 years, 300 hours |











