The Cromtech CTG4500iE is a powerful inverter generator delivering 4500 W maximum output with the clean, stable electricity needed for sensitive electronics and larger appliances. Featuring electric start, eco-throttle and remote start capability, it offers the convenience and performance suited to caravans, worksites, food vans and home backup.
Cromtech CTG4500iE Inverter Generator

$2,349.00
The Cromtech CTG4500iE delivers strong inverter power in a practical, feature-packed package. With electric start and clean output, it handles bigger loads while keeping things quiet and fuel-efficient. Features
Additional information
| Weight | 38 kg |
|---|---|
| Dimensions | 61.1 × 48.7 × 53 cm |
| Engine Model | LH170F 212cc |
| Features | Eco-Throttle, Electric Start, Inverter Technology, Low Oil Shutdown, Overload Protection, Parallel Capability, Remote Start |
| Fuel Capacity | 10.5 L |
| Fuel Type | Unleaded Petrol |
| Generator Type | Inverter |
| Max. Power Output | 4500 W |
| Power Type | |
| Rated Power Output | 3.5 kVA |
| Runtime (25% Load) | 10 hours |
| Start System | Electric Start, Recoil, Remote Start |
| Outlets | 2x 240V 15A, 1x 12V DC |
| Warranty (Commercial) | 1 year |
| Warranty (Domestic) | 2 years |








